Description
Rear Brake Disc MRT 200mm
Replacement part for the original rear brake disc: Motoforce brake disc for Rieju MRT, MRX, SMX, RRX, and Tango with a 200mm rear brake disc.
This OEM-quality brake disc is mounted on the rear wheel without any modifications instead of the original disc. When installing a new brake disc, we recommend also replacing the brake pads.
Note: Brake discs can vary significantly depending on the model, year of manufacture, and brake system manufacturer. Please carefully check the dimensions before purchasing to avoid ordering errors.
Dimensions Replacement Brake Disc 200mm Rear
- Outer diameter: 200mm
- Inner diameter: 62mm
- Thickness: 4mm
- Mount: 3-hole
- Bolts: 8mm
Note: For Rieju MRT models from 2015 onwards, the NG1286 brake disc with 10mm mounting bolts is required.
Motorcycle and scooter brake disk
The brake disc on the front wheel and / or rear wheel play an essential role in the braking system of motorcycles and scooters.
Brake rotors are firmly attached to the wheel or wheel hub with brake bolts. They work in conjunction with the brake pads, which are pressed onto the brake discs via the brake caliper. This pressure creates the friction that is important for braking, which allows the vehicle to slow down and come to a stop.
When to change the brake rotor?
Brake pads wear out faster than brake discs and need to be replaced regularly. Brake discs, on the other hand, can last between 20,000 and 40,000 kilometers, depending on driving conditions. It is recommended that you monitor brake pad wear and inspect brake rotors for signs of excessive wear or deformation. If you see any sign of damage, the brake disc should be replaced.
No matter if standard, wave or floating - when you install a new brake disc on your scooter or motorcycle, you should also replace the brake pads at the same time. You should securely fasten front or rear brake disc with threadlocker.
| Brake Disc rear 200mm Motoforce Rieju MRT / MRX / SMX | |
|---|---|
| Article no. | MF44.18810 |
| EAN | 4051272026089 |
| Weight | 0,65 kg |
| Brand | MotoForce |
| Product type | Brake disc |
| Brake material | Steel |
| Outside diameter | 200 mm |
| Inside diameter | 62 mm |
| Homologation | No ECE R90 standard |