Description
Cylinder Polini SPORT 70cc Morini AC
The Polini SPORT is a high-torque, durable cast iron cylinder for everyday use. One of its characteristics is its snappy performance, especially in the lower and medium RPM range.
The kit contains a cast iron cylinder, a complete piston, a cylinder head and a matching gasket set.
We recommend a 17.5mm carburetor and a performance exhaust, with the right setup the cylinder produces approx. 6 - 7.5 hp, the rev range is extended, the top speed is increased and, above all, the acceleration and pulling power are improved - ideal for wheelie fans!
70cc => not street legal.
Details Polini Sport 70cc cast iron
- Cast iron cylinder with 5 transfer ports
- Single oval exhaust
- 2-ring piston 47mm
- Cylinder head included
- Gasket set included
How to Install a cylinder on a scooter, motorcycle or moped
The cylinder or cylinder kit is the heart of the engine on scooters, motorcycles and mopeds. It consists of a cylinder, a piston with piston ring(s), a cylinder head and gaskets needed for installation.
The service life of a cylinder depends on whether it has been fitted correctly.
Tuning Level: Sport
We categorize our products into different performance levels Original, Sport, Racing and High End , so that our customers can choose the right parts for their setup. It is really important to combine parts that belong to the same tuning level, this is especially true for cylinders, crankshafts and exhausts.
The products listed under Sport yield better performance than Original parts. They may have technical differences, such as the use of higher quality materials, a larger displacement or a performance-enhancing design. They are suitable for everyday use and have a long service life.
| Cylinder Kit Polini Sport 70cc cast iron Suzuki Street Magic / Italjet Formula AC | |
|---|---|
| Article no. | P150.0603 |
| EAN | 8054705039928 |
| Weight | 1,89 kg |
| Series | Sport |
| Brand | Polini |
| Product type | Cylinder kit |
| Tuning level | Sport |
| Displacement | 70cc |
| Piston pin | 10 mm |
| Cylinder material | Cast Iron |
| Bore | 47,6 mm |
| Stroke | Original |
| Conrod length | Standard |
| Spark plug thread | M14 short |