Alpinestars
Article no.: ALP290110525
Article no.: ALP290110526
Article no.: ALP290110527
Article no.: ALP290110528
Article no.: ALP290110529
Article no.: ALP290110530
Article no.: ALP290110531
MX Pants Alpinestars Racer Tactical camouflage/red
This product is no longer available
Unfortunately, we no longer sell this product in our shop.
However, we would like to help you find an alternative. Please take a look at other products within the same category or contact us so we can help you find the right product.
Description
Top Comfort + Flexibility - Motocross Pants Alpinestars Racer
- Main chassis made from a blend of tear-resistant stretch fabric and strong 600D poly-fabric
- Panels in tear-resistant ripstop stretch fabric at the crotch and knees
- Ergonomically pre-shaped for increased comfort
- Large rear stretch panel for increased comfort and flexibility
- Mesh lining
- Goat leather reinforced inner leg panels
- Ratchet closure with size adjustment straps for precise fit
- Non-slip silicone waistband to keep the pants in place
- Practical inner pocket at the hip
Questions about the product
Manufacturer's Details
Alpinestars S.p.A.
VIALE E. - FERMI 5
31011 Asolo
Italy
https://www.alpinestars.com/pages/contact-us Technical details
| MX Pants Alpinestars Racer Tactical camouflage/red 28 | |
|---|---|
| Article no. | ALP290110525 |
| Weight | 1,30 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Racer |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 28 |
| Colour | Green |
| Use | Motocross |
| MX Pants Alpinestars Racer Tactical camouflage/red 30 | |
|---|---|
| Article no. | ALP290110526 |
| Weight | 1,30 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Racer |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 30 |
| Colour | Green |
| Use | Motocross |
| MX Pants Alpinestars Racer Tactical camouflage/red 32 | |
|---|---|
| Article no. | ALP290110527 |
| Weight | 1,30 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Racer |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 32 |
| Colour | Green |
| Use | Motocross |
| MX Pants Alpinestars Racer Tactical camouflage/red 34 | |
|---|---|
| Article no. | ALP290110528 |
| Weight | 1,30 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Racer |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 34 |
| Colour | Green |
| Use | Motocross |
| MX Pants Alpinestars Racer Tactical camouflage/red 36 | |
|---|---|
| Article no. | ALP290110529 |
| Weight | 1,30 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Racer |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 36 |
| Colour | Green |
| Use | Motocross |