Moose Racing
Article no.: MR-290110402
Article no.: MR-290110403
Article no.: MR-290110404
Article no.: MR-290110405
Article no.: MR-290110406
Article no.: MR-290110407
Article no.: MR-290110408
Article no.: MR-290110409
MX Pants Moose Racing Sahara orange/black
This product is no longer available
Unfortunately, we no longer sell this product in our shop.
However, we would like to help you find an alternative. Please take a look at other products within the same category or contact us so we can help you find the right product.
Description
MX Pants Sahara from motocross gear specialist Moose Racing
- Made from ultra-breathable polyester mesh fabric (ideal for high temperatures)
- Durable double seams
- Very large knee area with full grain genuine leather lining
- Sublimated, fade resistant graphics
- Ergonomic pre-shaped cut
- 3-point waist adjustment system for perfect fit
- YKK zip
Questions about the product
Manufacturer's Details
PARTS EUROPE
Conrad Röntgen Strasse 2
54332 Wasserliesch/Trier
Germany
sales@partseurope.eu
Technical details
| MX Pants Moose Racing Sahara orange/black 28 | |
|---|---|
| Article no. | MR-290110402 |
| Weight | 0,64 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Sahara |
| Brand | Moose Racing |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 28 |
| Colour | Orange |
| Use | Motocross |
| MX Pants Moose Racing Sahara orange/black 30 | |
|---|---|
| Article no. | MR-290110403 |
| Weight | 0,66 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Sahara |
| Brand | Moose Racing |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 30 |
| Colour | Orange |
| Use | Motocross |
| MX Pants Moose Racing Sahara orange/black 32 | |
|---|---|
| Article no. | MR-290110404 |
| Weight | 0,68 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Sahara |
| Brand | Moose Racing |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 32 |
| Colour | Orange |
| Use | Motocross |
| MX Pants Moose Racing Sahara orange/black 34 | |
|---|---|
| Article no. | MR-290110405 |
| Weight | 0,70 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Sahara |
| Brand | Moose Racing |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 34 |
| Colour | Orange |
| Use | Motocross |
| MX Pants Moose Racing Sahara orange/black 36 | |
|---|---|
| Article no. | MR-290110406 |
| Weight | 0,73 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Sahara |
| Brand | Moose Racing |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 36 |
| Colour | Orange |
| Use | Motocross |
| MX Pants Moose Racing Sahara orange/black 38 | |
|---|---|
| Article no. | MR-290110407 |
| Weight | 0,75 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Sahara |
| Brand | Moose Racing |
| Product type | MX Pants |
| Gender | Men |
| Size | 38 |
| Colour | Orange |
| Use | Motocross |