Alpinestars
Article no.: ALP27011161
Article no.: ALP27011162
Article no.: ALP27011163
Article no.: ALP27011164
Article no.: ALP27011165
Protection Jacket Alpinestars Bionic Action V2 sand/black
This product is no longer available
Unfortunately, we no longer sell this product in our shop.
However, we would like to help you find an alternative. Please take a look at other products within the same category or contact us so we can help you find the right product.
Description
Maximum protection for off-roading - Protective Jacket Alpinestars Bionic Action V2
- Ultra-lightweight, highly perforated Cell Technology protective jacket for maximum ventilation and protection
- New Cell Technology back protector with flex channel for greater mobility
- Maximum breathability and ventilation
- Elastic closure system with quick and easy-to-use buckles
- Padded construction for optimum comfort and body-hugging fit
- Shoulder straps with specially designed rotatong buckle at the junction between harness and torso for improved arm movement
- Compatible with BNS neck brace
- Back protector EN1621-2
Questions about the product
Manufacturer's Details
Alpinestars S.p.A.
VIALE E. - FERMI 5
31011 Asolo
Italy
https://www.alpinestars.com/pages/contact-us Technical details
| Protection Jacket Alpinestars Bionic Action V2 sand/black S | |
|---|---|
| Article no. | ALP27011161 |
| Weight | 1,47 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Bionic Action V2 |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | Protective jacket |
| Gender | Men |
| Size | S |
| Use | Protective Clothing |
| Protection Jacket Alpinestars Bionic Action V2 sand/black M | |
|---|---|
| Article no. | ALP27011162 |
| EAN | 8059347043555 |
| Weight | 1,48 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Bionic Action V2 |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | Protective jacket |
| Gender | Men |
| Size | M |
| Use | Protective Clothing |
| Protection Jacket Alpinestars Bionic Action V2 sand/black L | |
|---|---|
| Article no. | ALP27011163 |
| EAN | 8059347043562 |
| Weight | 1,58 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Bionic Action V2 |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | Protective jacket |
| Gender | Men |
| Size | L |
| Use | Protective Clothing |
| Protection Jacket Alpinestars Bionic Action V2 sand/black XL | |
|---|---|
| Article no. | ALP27011164 |
| EAN | 8059347043579 |
| Weight | 1,60 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Bionic Action V2 |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | Protective jacket |
| Gender | Men |
| Size | XL |
| Use | Protective Clothing |
| Protection Jacket Alpinestars Bionic Action V2 sand/black 2XL | |
|---|---|
| Article no. | ALP27011165 |
| Weight | 1,60 kg |
| Collection | 2023 |
| Series | Bionic Action V2 |
| Brand | Alpinestars |
| Product type | Protective jacket |
| Gender | Men |
| Size | 2XL |
| Use | Protective Clothing |