Description
Tuning Pack Stage6 Streetrace 88cc
Engine pack Stage6 Streetrace 88cc cylinder + crankshaft 45mm stroke Minarelli AM6, the perfect combination of performance and reliability.
The engine packs we have carefully put together guarantee maximum performance without you having to worry about the correct combination of individual components.
Stage6 Streetrace tuning pack scope of delivery:
- 88cc cylinder D.50mm / 45mm stroke, cast iron, with 5 transfer ports and simple exhaust port
- 2-ring piston D.50mm
- One-piece aluminum cylinder head, high-compression
- Gasket set (base and head gaskets)
- HPC crankshaft Stage6 with 45mm stroke, 90mm connecting rod and 12x17x15mm piston pin bearing
- SKF C3 bearings steel cage Stage6 + oil seals
- 5mm cylinder base spacer
Stage6 Streetrace 88cc cylinder + crankshaft
The Streetrace cylinders from Stage6 are made of robust cast iron and are intended for everyday use. They are powerful, reliable, convincing across the entire RPM range, and also quite suitable for tuning projects.
The crankshaft is a Stage6 HPC crankshaft, also with a 45mm stroke. Thanks to high-quality materials and extremely precise balancing, the crankshaft can withstand very high loads of up to 16,000 RPM.
The connecting rod measures 90mm and is thus 5mm longer than the original AM6 (85mm) to increase engine power and torque.
In combination with the appropriate components (21mm or 24mm carburetor, racing exhaust, reinforced clutch, ...), 20 hp and more can certainly be achieved with this kit.
NOT STREET LEGAL.
Stage6 Streetrace
As the name suggests, the Streetrace series was developed for sporty street use. The Stage6 series includes cylinders and exhausts that deliver relatively high performance, but still function reliably in everyday use.
The Stage6 Streetrace series feature the optimum balance between performance and durability to offer scooter and supermoto riders a high level of riding enjoyment even in everyday use.
How to Install a cylinder on a scooter, motorcycle or moped
The cylinder or cylinder kit is the heart of the engine on scooters, motorcycles and mopeds. It consists of a cylinder, a piston with piston ring(s), a cylinder head and gaskets needed for installation.
The service life of a cylinder depends on whether it has been fitted correctly.
Tuning Level: Racing
We categorize our products into different performance levels Original, Sport, Racing and High End , so that our customers can choose the right parts for their setup. It is really important to combine parts that belong to the same tuning level, this is especially true for cylinders, crankshafts and exhausts.
Racing products are designed for a more extreme uses and are developed primarily for racing. Whether you stay at 50cc or increase the displacement, the corresponding Racing parts produce much higher performance than the original parts in order to achieve maximum power.
| Tuning Kit cylinder + crankshaft Stage6 Streetrace 88cc AM6 | |
|---|---|
| Article no. | S6-7118820/PACK2 |
| EAN | 4051272013539 |
| Weight | 5,28 kg |
| Series | StreetRace |
| Brand | Stage6 |
| Product type | Cylinder kit |
| Tuning level | Racing |
| Displacement | 88cc |
| Piston pin | 12 mm |
| Cylinder material | Cast Iron |
| Bore | 50 mm |
| Stroke | 45 mm |
| Conrod length | 90 mm |
| Spark plug thread | M14 long |